Nichicon UPS2C221MHD
UPS2C221MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPS2C221MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UPS2C221MHD.pdf
Availability of UPS2C221MHD
QUANTITY
UPS2C221MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS2C221MHD
Internal Part NumberEIS-UPS2C221MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPS
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current500mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS2C221MHD
Related LinksUPS2C, UPS2C221MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPS2C221MHD Details Description
Related parts for UPS2C221MHD
DIODE ARRAY GP 75V 150MA SOT323 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 200V 6A TO251 datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 2.4GHZ 1008 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS STR GOLD T/H datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 20-SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR34B/AE34M/AKR34B datasheet.pdf
RES SMD 39.2KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 10NS 208QFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf