Nichicon UPS2C3R3MPD1TA
UPS2C3R3MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPS2C3R3MPD1TA
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UPS2C3R3MPD1TA.pdf
Availability of UPS2C3R3MPD1TA
QUANTITY
UPS2C3R3MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS2C3R3MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UPS2C3R3MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesPS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current36mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS2C3R3MPD1TA
Related LinksUPS2C3R, UPS2C3R3MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPS2C3R3MPD1TA Details Description
Related parts for UPS2C3R3MPD1TA
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CAP CER 47PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V JB 0201 datasheet.pdf
PREMOFLEX 1.25MM JMPR LGT51 TYPE datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf