Nichicon UPS2D100MPD1TD
UPS2D100MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPS2D100MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPS2D100MPD1TD.pdf
Availability of UPS2D100MPD1TD
QUANTITY
UPS2D100MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS2D100MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPS2D100MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPS
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS2D100MPD1TD
Related LinksUPS2D10, UPS2D100MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPS2D100MPD1TD Details Description
Related parts for UPS2D100MPD1TD
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 3A SPAK-5 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
POST BIND STRIP 5 1/2"L GL EPOXY datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM 2W 84DB 40X28MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A SOT25 datasheet.pdf
CONN PLUG CPC 18POS SOLDER CUP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 13A 125V datasheet.pdf
MINI HEX NUT ROUND datasheet.pdf
50W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf