Nichicon UPS2D221MRD6
UPS2D221MRD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPS2D221MRD6
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPS2D221MRD6.pdf
Availability of UPS2D221MRD6
QUANTITY
UPS2D221MRD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS2D221MRD6
Internal Part NumberEIS-UPS2D221MRD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesPS
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current515mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS2D221MRD6
Related LinksUPS2D2, UPS2D221MRD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPS2D221MRD6 Details Description
Related parts for UPS2D221MRD6
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CCD DRIVER 2-PHS HS 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A TO220-5 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A .100 10POS 30AU datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 6P-5POS OPEN FRAME datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 2.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 66.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR 2.5MM DC2W NO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf