Nichicon UPS2F220MHD1TO
UPS2F220MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UPS2F220MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 315V RADIAL
Datasheet Download
UPS2F220MHD1TO.pdf
Availability of UPS2F220MHD1TO
QUANTITY
UPS2F220MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS2F220MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UPS2F220MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPS
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current120mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS2F220MHD1TO
Related LinksUPS2F22, UPS2F220MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPS2F220MHD1TO Details Description
Related parts for UPS2F220MHD1TO
IC LI-ION/POL CHARGE MGMT 20-QFN datasheet.pdf
FERRITE CHIP 120 OHM 300MA 0402 datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS 26AWG MTA100 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC MXFE ADC 80MSPS TX/RX 64LFCSP datasheet.pdf
CAP CER 22UF 25V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CAP FILM 0.15 UF 5% 630VDC datasheet.pdf