Nichicon UPS2V3R3MPD1TD
UPS2V3R3MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPS2V3R3MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
UPS2V3R3MPD1TD.pdf
Availability of UPS2V3R3MPD1TD
QUANTITY
UPS2V3R3MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS2V3R3MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPS2V3R3MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPS
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current38mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS2V3R3MPD1TD
Related LinksUPS2V3R, UPS2V3R3MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPS2V3R3MPD1TD Details Description
Related parts for UPS2V3R3MPD1TD
CAP TANT POLY 33UF 10V 1411 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V NP0 2225 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX1M datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T412 datasheet.pdf
LED LM231A WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
PREM 3D FLMNT BROWN datasheet.pdf
500 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
3,3UF 100V 5X11 datasheet.pdf