Nichicon UPS2W2R2MPD1TD
UPS2W2R2MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPS2W2R2MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UPS2W2R2MPD1TD.pdf
Availability of UPS2W2R2MPD1TD
QUANTITY
UPS2W2R2MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS2W2R2MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPS2W2R2MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPS
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current29mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS2W2R2MPD1TD
Related LinksUPS2W2R, UPS2W2R2MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPS2W2R2MPD1TD Details Description
Related parts for UPS2W2R2MPD1TD
ADAPTER TEMP W/PROBE FOR DMM datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 2% 50VDC 0805 datasheet.pdf
TIP XNT 1SC CHISEL 0.4X0.15MM datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100PQFP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 48VOUT 50W datasheet.pdf