Microsemi Commercial Components UPT12RE/TR7
UPT12RE/TR7 picture photo
Mfg. Part Number
UPT12RE/TR7
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 21.6VC PWRMITE1
Datasheet Download
UPT12RE/TR7.pdf
Availability of UPT12RE/TR7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPT12RE/TR7 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPT12RE/TR7
Internal Part NumberEIS-UPT12RE/TR7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.94A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPT12RE/TR7
Related LinksUPT12, UPT12RE/TR7 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
UPT12RE/TR7 Details Description
Related parts for UPT12RE/TR7
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 23NH 400MA 250 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 1HV(3KV) SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf