Microsemi Commercial Components UPT12RE3/TR13
UPT12RE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
UPT12RE3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 12VWM POWERMITE
Datasheet Download
UPT12RE3/TR13.pdf
Availability of UPT12RE3/TR13
QUANTITY
UPT12RE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPT12RE3/TR13
Internal Part NumberEIS-UPT12RE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.94A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-216AA
Supplier Device PackagePowermite 1 (DO216-AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPT12RE3/TR13
Related LinksUPT12R, UPT12RE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
UPT12RE3/TR13 Details Description
Related parts for UPT12RE3/TR13
BOX ALUM BLACK 4.55"L X 2.58"W datasheet.pdf
IC TXRX/REGISTER 3ST 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
IC CLK MULT PLL HI DRV 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.49 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC 156.250000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
TV 6C 6#12 SKT J/N RECP datasheet.pdf
LED 1/2" DOME YLW 28VDC TERM datasheet.pdf