Microsemi Commercial Components UPT17RE3/TR13
UPT17RE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
UPT17RE3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 17VWM POWERMITE
Datasheet Download
UPT17RE3/TR13.pdf
Availability of UPT17RE3/TR13
QUANTITY
UPT17RE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPT17RE3/TR13
Internal Part NumberEIS-UPT17RE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.14A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-216AA
Supplier Device PackagePowermite 1 (DO216-AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPT17RE3/TR13
Related LinksUPT17R, UPT17RE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
UPT17RE3/TR13 Details Description
Related parts for UPT17RE3/TR13
DIP CABLE - HDM24S/AE24M/X datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 40POS .100 WW AU datasheet.pdf
KIT IDT76KITS02500CPA datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .125 DIP 12POS datasheet.pdf
CLAMP SCREW-ON BEAM 1/2" FLANGE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 60W datasheet.pdf