Microsemi Commercial Components UPT28E3/TR13
UPT28E3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
UPT28E3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 28VWM POWERMITE
Datasheet Download
UPT28E3/TR13.pdf
Availability of UPT28E3/TR13
QUANTITY
UPT28E3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPT28E3/TR13
Internal Part NumberEIS-UPT28E3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp47.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.13A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-216AA
Supplier Device PackagePowermite 1 (DO216-AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPT28E3/TR13
Related LinksUPT28E, UPT28E3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
UPT28E3/TR13 Details Description
Related parts for UPT28E3/TR13
CONN RING HR 8 AWG #5/16 SOLIS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A DL TIN datasheet.pdf
WIREWAY 36" STEEL 2.5X2.5" GREY datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 12-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A 4DFN datasheet.pdf