Nichicon UPT2D221MHD
UPT2D221MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPT2D221MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPT2D221MHD.pdf
Availability of UPT2D221MHD
QUANTITY
UPT2D221MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPT2D221MHD
Internal Part NumberEIS-UPT2D221MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPT
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current760mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPT2D221MHD
Related LinksUPT2D, UPT2D221MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPT2D221MHD Details Description
Related parts for UPT2D221MHD
IC GATE OR/NOR QUAD 4INP 28-PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
60840A103 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT RED LC 0.28" CA datasheet.pdf
CONN HDR 40POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 500MW DO35 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.3A 78 MOHM SMD datasheet.pdf