Nichicon UPT2E560MHD1TO
UPT2E560MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UPT2E560MHD1TO
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
UPT2E560MHD1TO.pdf
Availability of UPT2E560MHD1TO
QUANTITY
UPT2E560MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPT2E560MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UPT2E560MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPT
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current310mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPT2E560MHD1TO
Related LinksUPT2E56, UPT2E560MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPT2E560MHD1TO Details Description
Related parts for UPT2E560MHD1TO
RES ARRAY 4 RES 56K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN RING 22-26 AWG #6 YEL PIDG datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL PNP SMINI6 datasheet.pdf
IC GATE DRIVER LOW SIDE 5TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP CER 2PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 229MA 3.2 OHM TH datasheet.pdf
NO DRAWING *A.S.I.* datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf