Nichicon UPT2P181MHD
UPT2P181MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPT2P181MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 220V RADIAL
Datasheet Download
UPT2P181MHD.pdf
Availability of UPT2P181MHD
QUANTITY
UPT2P181MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPT2P181MHD
Internal Part NumberEIS-UPT2P181MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPT
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current670mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPT2P181MHD
Related LinksUPT2P, UPT2P181MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPT2P181MHD Details Description
Related parts for UPT2P181MHD
RES SMD 1.62KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TEST CLIPS MINI SMD GRABBER BLK datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder Paste datasheet.pdf
FUSE 900A 690V 2FU/90 AR UC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf