Nichicon UPT2P181MHD
UPT2P181MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPT2P181MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 220V RADIAL
Datasheet Download
UPT2P181MHD.pdf
Availability of UPT2P181MHD
QUANTITY
UPT2P181MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPT2P181MHD
Internal Part NumberEIS-UPT2P181MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPT
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current670mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)