Nichicon UPT2P680MHD1TO
UPT2P680MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UPT2P680MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 220V RADIAL
Datasheet Download
UPT2P680MHD1TO.pdf
Availability of UPT2P680MHD1TO
QUANTITY
UPT2P680MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPT2P680MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UPT2P680MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPT
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current340mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPT2P680MHD1TO
Related LinksUPT2P68, UPT2P680MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPT2P680MHD1TO Details Description
Related parts for UPT2P680MHD1TO
CONN HEADER .100 DUAL R/A 14POS datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 16.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
SIGNAL BRIDGE datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 0.200 T/H TIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
IGBT 1200V 80A 455W TO264 datasheet.pdf