Nichicon UPT2P681MRD
UPT2P681MRD picture photo
Mfg. Part Number
UPT2P681MRD
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 220V RADIAL
Datasheet Download
UPT2P681MRD.pdf
Availability of UPT2P681MRD
QUANTITY
UPT2P681MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPT2P681MRD
Internal Part NumberEIS-UPT2P681MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package140
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.6A
Impedance-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPT2P681MRD
Related LinksUPT2P, UPT2P681MRD Datasheet, Nichicon Distributor
UPT2P681MRD Details Description
Related parts for UPT2P681MRD
RES 4 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 16.17VC SMA datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
ATTENUATOR 4 DB DC 18GHZ datasheet.pdf
47UF 150V 11X38 85C AXI datasheet.pdf
26500 41C 41#20 P BY RECP WC datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 25 V datasheet.pdf