Nichicon UPT2W680MHD6
UPT2W680MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPT2W680MHD6
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UPT2W680MHD6.pdf
Availability of UPT2W680MHD6
QUANTITY
UPT2W680MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPT2W680MHD6
Internal Part NumberEIS-UPT2W680MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPT
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current480mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPT2W680MHD6
Related LinksUPT2W6, UPT2W680MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPT2W680MHD6 Details Description
Related parts for UPT2W680MHD6
FILTER LINE 2MH 2A VERTICAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56SSOP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
HANDLE RED FOR OPM-1038 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 256VWM 432.6VC AXIAL datasheet.pdf
SW ROTARY DIP DEC YEL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 3W DO216AA datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf