Microsemi Commercial Components UPTB12/TR7
UPTB12/TR7 picture photo
Mfg. Part Number
UPTB12/TR7
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 12VWM POWERMITE
Datasheet Download
UPTB12/TR7.pdf
Availability of UPTB12/TR7
QUANTITY
UPTB12/TR7 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPTB12/TR7
Internal Part NumberEIS-UPTB12/TR7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.94A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)