Microsemi Commercial Components UPTB24/TR13
UPTB24/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
UPTB24/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 24VWM POWERMITE
Datasheet Download
UPTB24/TR13.pdf
Availability of UPTB24/TR13
QUANTITY
UPTB24/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPTB24/TR13
Internal Part NumberEIS-UPTB24/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)28.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp43.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.47A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-216AA
Supplier Device PackagePowermite 1 (DO216-AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPTB24/TR13
Related LinksUPTB2, UPTB24/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
UPTB24/TR13 Details Description
Related parts for UPTB24/TR13
IC DUAL PCMCIA PWR SW 30-SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 4A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 10% 300W datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 19MM KEYCODE 048 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 2442MHZ 0603 datasheet.pdf