Microsemi Commercial Components UPTB33/TR13
UPTB33/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
UPTB33/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 33VWM POWERMITE
Datasheet Download
UPTB33/TR13.pdf
Availability of UPTB33/TR13
QUANTITY
UPTB33/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPTB33/TR13
Internal Part NumberEIS-UPTB33/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp56.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.65A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-216AA
Supplier Device PackagePowermite 1 (DO216-AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPTB33/TR13
Related LinksUPTB3, UPTB33/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
UPTB33/TR13 Details Description
Related parts for UPTB33/TR13
RES SMD 1.37KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 9V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 1K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 22POS THRUHL datasheet.pdf
SPLIT BOLT TIN PLATED #16 STR datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 2A 24V datasheet.pdf