Microsemi Commercial Components UPTB48/TR7
UPTB48/TR7 picture photo
Mfg. Part Number
UPTB48/TR7
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 48VWM POWERMITE
Datasheet Download
UPTB48/TR7.pdf
Availability of UPTB48/TR7
QUANTITY
UPTB48/TR7 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPTB48/TR7
Internal Part NumberEIS-UPTB48/TR7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)54V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp84.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.78A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-216AA
Supplier Device PackagePowermite 1 (DO216-AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPTB48/TR7
Related LinksUPTB4, UPTB48/TR7 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
UPTB48/TR7 Details Description
Related parts for UPTB48/TR7
FUSE GLASS 300MA 350VAC 140VDC datasheet.pdf
RES SMD 73.2OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
SPADE INSULKRIMP TAPED datasheet.pdf
RES 988 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf