Nichicon UPTW6151MRD
UPTW6151MRD picture photo
Mfg. Part Number
UPTW6151MRD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
UPTW6151MRD.pdf
Availability of UPTW6151MRD
QUANTITY
UPTW6151MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPTW6151MRD
Internal Part NumberEIS-UPTW6151MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPT
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current800mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPTW6151MRD
Related LinksUPTW6, UPTW6151MRD Datasheet, Nichicon Distributor
UPTW6151MRD Details Description
Related parts for UPTW6151MRD
TRANS 2PNP 400V 0.5A SM8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A D2PAK datasheet.pdf
WRENCH OPEN END 20MMX22MM 9.30" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
1.5MM WTB HDR VERT SMT 2.54SNLF datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 15A DPAK datasheet.pdf