Nichicon UPV1A271MGD
UPV1A271MGD picture photo
Mfg. Part Number
UPV1A271MGD
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPV1A271MGD.pdf
Availability of UPV1A271MGD
QUANTITY
UPV1A271MGD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPV1A271MGD
Internal Part NumberEIS-UPV1A271MGD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPV
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current405mA
Impedance340 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPV1A271MGD
Related LinksUPV1A, UPV1A271MGD Datasheet, Nichicon Distributor
UPV1A271MGD Details Description
Related parts for UPV1A271MGD
CONN HEADER 68POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 15A TO220FP datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWIT 32X32 304BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.040DIA TIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 30SSOP datasheet.pdf
SENSOR PHOTO PNP 600MM 12-24V datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
OSC CMEMS 100.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf