Nichicon UPV1E121MGD
UPV1E121MGD picture photo
Mfg. Part Number
UPV1E121MGD
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPV1E121MGD.pdf
Availability of UPV1E121MGD
QUANTITY
UPV1E121MGD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPV1E121MGD
Internal Part NumberEIS-UPV1E121MGD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPV
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current405mA
Impedance340 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPV1E121MGD
Related LinksUPV1E, UPV1E121MGD Datasheet, Nichicon Distributor
UPV1E121MGD Details Description
Related parts for UPV1E121MGD
IC OPAMP CFA 1GHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 100QFP datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 39NF5% 630VDC RAD datasheet.pdf