Nichicon UPV1E330MFD
UPV1E330MFD picture photo
Mfg. Part Number
UPV1E330MFD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPV1E330MFD.pdf
Availability of UPV1E330MFD
QUANTITY
UPV1E330MFD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPV1E330MFD
Internal Part NumberEIS-UPV1E330MFD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPV
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current155mA
Impedance1.4 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPV1E330MFD
Related LinksUPV1E, UPV1E330MFD Datasheet, Nichicon Distributor
UPV1E330MFD Details Description
Related parts for UPV1E330MFD
CONN HEADR BRKWAY .100 32POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" WW datasheet.pdf
L-BRACKT W/10MM SLOT FOR E3C-S10 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CARD BUSI HDR WITH PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS CABLE SKT datasheet.pdf