Nichicon UPV1E390MFD1TD
UPV1E390MFD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPV1E390MFD1TD
Brief Description
CAP ALUM 39UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPV1E390MFD1TD.pdf
Availability of UPV1E390MFD1TD
QUANTITY
UPV1E390MFD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPV1E390MFD1TD
Internal Part NumberEIS-UPV1E390MFD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPV
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current175mA
Impedance1.1 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPV1E390MFD1TD
Related LinksUPV1E39, UPV1E390MFD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPV1E390MFD1TD Details Description
Related parts for UPV1E390MFD1TD
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RESISTOR 220K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 30 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 115MA 5.1 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 160V AXIAL datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf