Nichicon UPV1E680MGD
UPV1E680MGD picture photo
Mfg. Part Number
UPV1E680MGD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPV1E680MGD.pdf
Availability of UPV1E680MGD
QUANTITY
UPV1E680MGD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPV1E680MGD
Internal Part NumberEIS-UPV1E680MGD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPV
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current260mA
Impedance610 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPV1E680MGD
Related LinksUPV1E, UPV1E680MGD Datasheet, Nichicon Distributor
UPV1E680MGD Details Description
Related parts for UPV1E680MGD
CAP CER 12PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB15 DIE CAST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MINITEK SHROUDED HDR SMT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 510PF 50V U2J 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IPD M8 NONSHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf