Nichicon UPV1H120MFD
UPV1H120MFD picture photo
Mfg. Part Number
UPV1H120MFD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 12UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPV1H120MFD.pdf
Availability of UPV1H120MFD
QUANTITY
UPV1H120MFD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPV1H120MFD
Internal Part NumberEIS-UPV1H120MFD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPV
PackagingBulk
Capacitance12µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current125mA
Impedance1.7 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPV1H120MFD
Related LinksUPV1H, UPV1H120MFD Datasheet, Nichicon Distributor
UPV1H120MFD Details Description
Related parts for UPV1H120MFD
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 10W datasheet.pdf
CONN HEADER 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IEC1010 ALLIGATOR CLIP RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
1/2 W. X 72 YD. WHITE TA datasheet.pdf
REFLECTOR 74MM RND 46.6MM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf