Nichicon UPV1H4R7MFD1TD
UPV1H4R7MFD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPV1H4R7MFD1TD
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPV1H4R7MFD1TD.pdf
Availability of UPV1H4R7MFD1TD
QUANTITY
UPV1H4R7MFD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPV1H4R7MFD1TD
Internal Part NumberEIS-UPV1H4R7MFD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPV
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current81mA
Impedance3.1 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPV1H4R7MFD1TD
Related LinksUPV1H4R, UPV1H4R7MFD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPV1H4R7MFD1TD Details Description
Related parts for UPV1H4R7MFD1TD
CAP PUSHBUTTON ROUND YELLOW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RELAY CONTACT 3PH REV 480VAC 4A datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
RES 2.18K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 1/10W SMD datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf