Nichicon UPV1H6R8MFD1TA
UPV1H6R8MFD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPV1H6R8MFD1TA
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPV1H6R8MFD1TA.pdf
Availability of UPV1H6R8MFD1TA
QUANTITY
UPV1H6R8MFD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPV1H6R8MFD1TA
Internal Part NumberEIS-UPV1H6R8MFD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesPV
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current91mA
Impedance2.5 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPV1H6R8MFD1TA
Related LinksUPV1H6R, UPV1H6R8MFD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPV1H6R8MFD1TA Details Description
Related parts for UPV1H6R8MFD1TA
FIXED IND 820UH 1.1A 210 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 30A WAFER datasheet.pdf
IC COMPAR HS TRPL 14-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC SMB datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CA 62.5 12F OFNP MPO datasheet.pdf
TRANS 2PNP 50V 5A 8ECH datasheet.pdf
GDT 350V 20% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
80 MODII HDR DRST B/A .100CL LF datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.6-3.3V 165W datasheet.pdf