Nichicon UPV1V560MGD1TA
UPV1V560MGD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPV1V560MGD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPV1V560MGD1TA.pdf
Availability of UPV1V560MGD1TA
QUANTITY
UPV1V560MGD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPV1V560MGD1TA
Internal Part NumberEIS-UPV1V560MGD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPV
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current295mA
Impedance480 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPV1V560MGD1TA
Related LinksUPV1V56, UPV1V560MGD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPV1V560MGD1TA Details Description
Related parts for UPV1V560MGD1TA
RES SMD 158 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 250MW SOT23 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 383 OHM 1% 30W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 1MSPS 10VSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 360MA 5.07 OHM datasheet.pdf