Nichicon UPV1V680MGD1TA
UPV1V680MGD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPV1V680MGD1TA
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPV1V680MGD1TA.pdf
Availability of UPV1V680MGD1TA
QUANTITY
UPV1V680MGD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPV1V680MGD1TA
Internal Part NumberEIS-UPV1V680MGD1TA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current370mA
Impedance410 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPV1V680MGD1TA
Related LinksUPV1V68, UPV1V680MGD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPV1V680MGD1TA Details Description
Related parts for UPV1V680MGD1TA
POT 1M OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR34H/AE34M/HPK34H datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 50MA datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG BLACK/RED datasheet.pdf
SHORTING LINK PRE-ASSY 4POLE datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 5W T18 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf