Nichicon UPV1V680MGD1TA
UPV1V680MGD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPV1V680MGD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPV1V680MGD1TA.pdf
Availability of UPV1V680MGD1TA
QUANTITY
UPV1V680MGD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPV1V680MGD1TA
Internal Part NumberEIS-UPV1V680MGD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPV
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current370mA
Impedance410 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPV1V680MGD1TA
Related LinksUPV1V68, UPV1V680MGD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPV1V680MGD1TA Details Description
Related parts for UPV1V680MGD1TA
IC SWITCH SPDT SOT23-6 datasheet.pdf
RELAY SSR DPST 0.10A 8DIP datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 216POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
BEVEL 60 1.8MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf