Nichicon UPW0J102MPD
UPW0J102MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPW0J102MPD
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPW0J102MPD.pdf
Availability of UPW0J102MPD
QUANTITY
UPW0J102MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW0J102MPD
Internal Part NumberEIS-UPW0J102MPD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current566.2mA
Impedance90 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW0J102MPD
Related LinksUPW0J, UPW0J102MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW0J102MPD Details Description
Related parts for UPW0J102MPD
RES SMD 121K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BATT PACK 9.6V A 2450MAH NIMH datasheet.pdf
FILTER EMI 50000 PF L TYPE datasheet.pdf
LED CBI 3MM ARRAY 1X8 GRN 2MA TH datasheet.pdf
CABLE 4POS M12 PLUG-SOCKET 1.5M datasheet.pdf
LAMP NEON PNL MNT 125V GREEN datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 5MM 5-24VDC PNP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NO HNG LVR datasheet.pdf
DISPLAY TFT 3.5" LED CMOS datasheet.pdf