Nichicon UPW0J103MHH6
UPW0J103MHH6 picture photo
Mfg. Part Number
UPW0J103MHH6
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPW0J103MHH6.pdf
Availability of UPW0J103MHH6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW0J103MHH6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW0J103MHH6
Internal Part NumberEIS-UPW0J103MHH6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.329A
Impedance20 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW0J103MHH6
Related LinksUPW0J1, UPW0J103MHH6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPW0J103MHH6 Details Description
Related parts for UPW0J103MHH6
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SSL IDC CONTACT 2POS 9MM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V TO92-3 datasheet.pdf
MTC100 CONNECTOR SHELL 20POS datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 8PWR 16SGL 1.57MM datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE datasheet.pdf
ULTRASONIC WALL SWITCH SENSOR datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf