Nichicon UPW0J122MPH
UPW0J122MPH picture photo
Mfg. Part Number
UPW0J122MPH
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPW0J122MPH.pdf
Availability of UPW0J122MPH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW0J122MPH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW0J122MPH
Internal Part NumberEIS-UPW0J122MPH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current845.8mA
Impedance65 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW0J122MPH
Related LinksUPW0J, UPW0J122MPH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW0J122MPH Details Description
Related parts for UPW0J122MPH
FIXED IND 3.3NH 300MA 160 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC TRANSCVR 3-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
SENSOR UNAMPLIFIED +-60 PSI datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
POE GIGA MCBASIC TX/LX-CWDM-SM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
LED DRIVER PS 150W datasheet.pdf