Nichicon UPW0J151MDD6
UPW0J151MDD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPW0J151MDD6
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPW0J151MDD6.pdf
Availability of UPW0J151MDD6
QUANTITY
UPW0J151MDD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW0J151MDD6
Internal Part NumberEIS-UPW0J151MDD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current152.8mA
Impedance500 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW0J151MDD6
Related LinksUPW0J1, UPW0J151MDD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPW0J151MDD6 Details Description
Related parts for UPW0J151MDD6
RES SMD 562K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 420V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
RES SMD 1.15KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 100MM-2M PREWIRED datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC 3925 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CABLE USB A MICRO MALE-MALE 2M datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC OP AMP 13V RRIO QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf