Nichicon UPW0J151MDD6TA
UPW0J151MDD6TA picture photo
Mfg. Part Number
UPW0J151MDD6TA
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPW0J151MDD6TA.pdf
Availability of UPW0J151MDD6TA
QUANTITY
UPW0J151MDD6TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW0J151MDD6TA
Internal Part NumberEIS-UPW0J151MDD6TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package4,000
SeriesPW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current152.8mA
Impedance500 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)