Nichicon UPW0J331MED6
UPW0J331MED6 picture photo
Mfg. Part Number
UPW0J331MED6
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPW0J331MED6.pdf
Availability of UPW0J331MED6
QUANTITY
UPW0J331MED6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW0J331MED6
Internal Part NumberEIS-UPW0J331MED6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package200
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current279.5mA
Impedance230 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW0J331MED6
Related LinksUPW0J3, UPW0J331MED6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPW0J331MED6 Details Description
Related parts for UPW0J331MED6
TRIMMER 500K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC TXRX RS485 LOWPWR 8-MSOP datasheet.pdf
CABLE ASSEM FIBER SC-SC 2 METER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
MT-RJ SECURE JACK AQUA XG 50/125 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf