Nichicon UPW0J392MHD
UPW0J392MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPW0J392MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPW0J392MHD.pdf
Availability of UPW0J392MHD
QUANTITY
UPW0J392MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW0J392MHD
Internal Part NumberEIS-UPW0J392MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.653A
Impedance30 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW0J392MHD
Related LinksUPW0J, UPW0J392MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW0J392MHD Details Description
Related parts for UPW0J392MHD
CONN RECEPT 5POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET DUAL 8-TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.6K OHM 1206 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 4KW 200V datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf