Nichicon UPW0J392MHD1TO
UPW0J392MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UPW0J392MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPW0J392MHD1TO.pdf
Availability of UPW0J392MHD1TO
QUANTITY
UPW0J392MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW0J392MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UPW0J392MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package1
SeriesPW
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.653A
Impedance30 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)