Nichicon UPW0J470MDD6
UPW0J470MDD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPW0J470MDD6
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPW0J470MDD6.pdf
Availability of UPW0J470MDD6
QUANTITY
UPW0J470MDD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW0J470MDD6
Internal Part NumberEIS-UPW0J470MDD6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current36mA
Impedance950 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW0J470MDD6
Related LinksUPW0J4, UPW0J470MDD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPW0J470MDD6 Details Description
Related parts for UPW0J470MDD6
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 1.95A SOT23 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .030M 17POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
DISCWIRE .2450.2600.2650.2770 datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CAP FILM 910PF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf