Nichicon UPW0J471MPH
UPW0J471MPH picture photo
Mfg. Part Number
UPW0J471MPH
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPW0J471MPH.pdf
Availability of UPW0J471MPH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW0J471MPH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW0J471MPH
Internal Part NumberEIS-UPW0J471MPH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current416.2mA
Impedance117 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW0J471MPH
Related LinksUPW0J, UPW0J471MPH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW0J471MPH Details Description
Related parts for UPW0J471MPH
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 2MM TIN datasheet.pdf
IC DAC 24BIT SER 28-SSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
GASKET BECU ALLOY 11.43X406.4MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf