Nichicon UPW0J562MHH6
UPW0J562MHH6 picture photo
Mfg. Part Number
UPW0J562MHH6
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPW0J562MHH6.pdf
Availability of UPW0J562MHH6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW0J562MHH6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW0J562MHH6
Internal Part NumberEIS-UPW0J562MHH6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.878A
Impedance29 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW0J562MHH6
Related LinksUPW0J5, UPW0J562MHH6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPW0J562MHH6 Details Description
Related parts for UPW0J562MHH6
IC OPAMP BUFFER 2.5MHZ RRO 24QFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS PIN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 16COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf