Nichicon UPW0J822MHH
UPW0J822MHH picture photo
Mfg. Part Number
UPW0J822MHH
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPW0J822MHH.pdf
Availability of UPW0J822MHH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW0J822MHH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW0J822MHH
Internal Part NumberEIS-UPW0J822MHH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.558A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW0J822MHH
Related LinksUPW0J, UPW0J822MHH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW0J822MHH Details Description
Related parts for UPW0J822MHH
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.25V TSOT23-6 datasheet.pdf
MICRO 15POS PIN 6" datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64VFBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 4DFN datasheet.pdf