Nichicon UPW1A102MPD6
UPW1A102MPD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPW1A102MPD6
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPW1A102MPD6.pdf
Availability of UPW1A102MPD6
QUANTITY
UPW1A102MPD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1A102MPD6
Internal Part NumberEIS-UPW1A102MPD6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current746.2mA
Impedance65 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1A102MPD6
Related LinksUPW1A1, UPW1A102MPD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1A102MPD6 Details Description
Related parts for UPW1A102MPD6
RES 7.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
LABEL 5X3" BLACK ON RED 50/PK datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX 0.8MM NPN 10-30VDC datasheet.pdf