Nichicon UPW1A222MPD6
UPW1A222MPD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPW1A222MPD6
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPW1A222MPD6.pdf
Availability of UPW1A222MPD6
QUANTITY
UPW1A222MPD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1A222MPD6
Internal Part NumberEIS-UPW1A222MPD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.543A
Impedance35 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1A222MPD6
Related LinksUPW1A2, UPW1A222MPD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1A222MPD6 Details Description
Related parts for UPW1A222MPD6
CAP CER 1100PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
Crystal 6.0000MHz 50ppm 18pF 20 Ohm 0°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15.5-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC REG BUCK 2MHZ TSSOP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 210MA datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 4.1V SSOT-2 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D618SL datasheet.pdf
09P MTA100 CONN ASSY F/T POL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NPO 0603 datasheet.pdf