Nichicon UPW1A330MDD6TE
UPW1A330MDD6TE picture photo
Mfg. Part Number
UPW1A330MDD6TE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPW1A330MDD6TE.pdf
Availability of UPW1A330MDD6TE
QUANTITY
UPW1A330MDD6TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1A330MDD6TE
Internal Part NumberEIS-UPW1A330MDD6TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current36mA
Impedance950 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1A330MDD6TE
Related LinksUPW1A33, UPW1A330MDD6TE Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1A330MDD6TE Details Description
Related parts for UPW1A330MDD6TE
RES SMD 255 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 220POS 11ROW VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 8MM datasheet.pdf
RING INSULKRIMP (A-222-14X) datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.100 10 POS FLASH datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V Y5V 0805 datasheet.pdf
PREM 3D FLMNT LIGHT SKIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf