Nichicon UPW1A332MHH6
UPW1A332MHH6 picture photo
Mfg. Part Number
UPW1A332MHH6
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPW1A332MHH6.pdf
Availability of UPW1A332MHH6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW1A332MHH6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1A332MHH6
Internal Part NumberEIS-UPW1A332MHH6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package100
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.964A
Impedance25 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1A332MHH6
Related LinksUPW1A3, UPW1A332MHH6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1A332MHH6 Details Description
Related parts for UPW1A332MHH6
DIODE SCHOTTKY 60V 3A POWERMITE3 datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 6NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 3.75M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf